Dikey Peyzaj

Dikey Peyzaj’a Neden İhtiyacımız Var ?

Doğal yaşam hepimizin arzusu ve gerçekleştiremediği hayali. İç ve dış mekanlarda soğuk beton yada donuk griler görmek yerine canlı , doğal ve değişken formlar görmek bizi mutlu etmez mi ? Kısmen havayı temizlemesi , ısı dengesi sağlaması bir yana çağımızın hastalığı stresi azaltmak için denenebilecek kolay bir yöntemdir. Dikey bahçeler duvarınızda dekoratif açıdan inanılmaz özgün, canlı ve zengin görüntüleri , her mevsim ayrı tonlarda yaşamanızı sağlar. Mekanlara kattığımız canlılık , güzellik ve değer bizim tarif edebileceğimizin çok ötesindedir.

 

Dikey Peyzaj Yapılacak Alanın Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli ?

Su , elektrik ve drenaj probleminin çözülebilir olması. Sert zemin ( Beton duvar, konstrüksiyon, istinat duvarları vs ) olan yerler. Şayet duvar yoksa metal konstrüksiyondan duvar oluşturularak dikey peyzaj yapılabilir.

 

Dikey Peyzaj Için Temel İhtiyaçlar Nelerdir ?

1- Su basıncı 5-6 bar civarında olmalıdır

2- Elektrik

3- Drenaj

 

Kullanım Alanları

Her türlü dikey ve sert yüzeyde , dış ve iç mekanlarda kolayca tasarlanıp uygulanabilir. Bina cepheleri , istinat duvarları, oteller, köprüler, AVM ‘ ler , belediyeler ve kamu binaları , halka açık parklarda vs. yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*